Победници, вести и белешки по реакцијата на WrestleMania 2022 година

WWE Raw по Враќање на WrestleMania 2022 година рекламираше натпревар од првенството на Соединетите Американски Држави помеѓу Коди Роудс и Теорија. Родс синоќа ја постигна својата втора победа над Сет Ролинс во одличен натпревар во WrestleMania Backlash, додека Теорија не беше на картата бидејќи се бранеше само едно првенство.

Додека Коди Роудс се приближуваше до победата во првенството на Соединетите Американски Држави, Сет Ролинс очекувано се вмеша, изнудувајќи победа за дисквалификација за Родос.

WWE Raw, исто така, го виде враќањето на Алекса Блис, која ја користеше нејзината стара тематска музика и се врати на нејзината оригинална опрема за прстен, но сепак носеше кукла Лили. Блис забележа брза победа над Соња Девил откако Девил беше ослободена од нејзините должности како службеник на WWE. WWE Raw исто така резервира натпревар од висок профил за следната недела бидејќи Боби Лешли ќе се соочи со Омос во челичен кафез.

WWE Raw минатата недела собра просечна гледаност од 1.581 милиони, бидејќи гледаноста продолжува да се намалува против плејофот во НБА.

• 2 мај 2022 година | 1.581 милиони
  • 25 април 2022 година | 1.614 милиони
  • 18 април 2022 година | 1.648 милиони
  • 11 април 2022 година | 1.803 милиони
  • 4 април 2022 година | 2.101 милиони

• WWE Raw Место: XL центар (Хартфорд, Кон.)
  • WWE Raw билети Дистрибуирани: 6,467
  • Достапни билети за WWE Raw: 328

AEW против NJPW Forbidden Door се продава (Би-бит-битови)

WWE Raw Вкупно гледаност на YouTube минатиот понеделник - 9,811,585 (помалку од 12,065,089)

• Најгледани: The Bloodline се тепа со RK-Bro и Drew McIntyre (1,700,871 прегледи)
  • Најмалку прегледано: Седрик Александар изгледа како да ги импресионира МВП и Омос (160,235 прегледи)
  • Средна гледаност: 440,435 прегледи

WWE Raw Резултати| понеделник, 9 мај 2022 година

РК-Бро деф. Уличен профит

RK-Bro го започна WWE Raw со затемнети светла, речиси како да тагуваат за синоќешната загуба.

The Street Profits, особено Montez Ford, направија одлична промоција за тоа зошто тие треба да бидат следните во редот за шампионатот WWE Raw Tag Team. Ако го загубат овој натпревар, можеби конечно ќе ја свртат пета.

Ридл рециклирал стара, но добра реплика од Роб Ван Дам кога рекол RK-Bro 4:20 „само ти ги пушел газовите“.

Ридл случајно го удри Ортон додека нуркаше кон надвор, што е нешто што треба да се следи. Ова доведе до тоа Монтез Форд да удри жаба со прскање на Ридл, а јас би паднал на лажна завршница доколку Кори Грејвс не врескаше „нови шампиони!“

Дефиниција на Лив Морган. Реа Рипли (со Судниот ден)

Еџ сега има кратка коса бидејќи продолжува да се обврзува на овој нов лик. Неговата коса беше слична на онаа на Реа Рипли. Исто така, сега се нарекува „Суден ден“ наместо Суден ден.

Судниот ден не само што имаше пригушени светла, туку и сенки во рингот.

Реа Рипли се приклучи на Судниот ден затоа што „завршила со употребата“.

Реа Рипли, покрај црната коса и карминот, на лицето носеше не толку суптилна вага за проценка.

Рипли го доби овој натпревар со поднесување во своето деби на Судниот ден, па дури имаше и нова тема музика.

Финецот Балор деф. Демијан Прист со дисквалификација

Кутриот Демијан Прист продолжува да биде момчето за камшикување на оваа штала бидејќи тие дури и го штитат Фин Балор од него.

Судниот ден ги изложи Фин Балор и Еј Џеј Стајлс бидејќи се чини дека WWE гради на таг тимски натпревар и/0r евентуална поделба помеѓу Балор и Стајлс.

ВИП салон на МВП со Омос

По незгодниот прекин на Седрик Александар, Боби Лешли го извади обезбедувањето на МВП, кое се состоеше од двајца генерали од Вашингтон.

Седрик Александар всушност би можел да биде добро дополнување за МВП, Омос и нов Hurt Business.

Љубопитен сум да дознаам кој ќе победи на овој гумен натпревар помеѓу Боби Лешли и Омос, бидејќи можев да видам како оди во секој случај.

Алекса Блис дефиниција. Соња Девил

Во позитивен развој за црните жени во борење, Соња Девил конечно беше отпуштена како функционер на WWE.

WWE го врати стариот трик на Alexa Bliss, но тие не сакаа да се ослободат од таа кукла која продолжува да лета од полиците. Сите победуваат (освен Соња.)

Кевин Овенс и Академијата Алфа го изложуваат Езекиел

Кевин Овенс се појави облечен како неговиот „постар брат“ Кен Овенс.

Кевин Овенс и Академијата Алфа би направиле голема стабилна.

Овие тројца го положија Езекиел, а никој не дојде да му помогне на Езекиел, дури ни Илија.

Зад сцената, Беки Линч отворено ги критикуваше натпреварите на „шампионатот“ на WWE велејќи дека „го победи шампионот за да го победи шампионот? Тоа нема никаква смисла!“

Веер Махан деф. Френк Ломан

Не можев а да не забележам колку е слична опремата и фризурата на Френк Ломан со Вардлоу.

Пред натпреварот, Френк Ломан истакна дека има тројки, што ги инспирираше скандирањата „тој има тројки!“

Дефиниција на Коди Родос. Теорија од DQ

Делови од толпата од збор до збор ја пееја тематската песна на Коди Роудс.

Врз основа на промото на Коди Родс, каде што тој вети дека неговата расправија со Сет Ролинс е завршена, можев да кажам дека овој натпревар ќе заврши со мешање на Сет Ролинс. Ако е така, се надеваме дека Коди ќе победи со дисквалификација наместо да загуби натпревар од Теорија.

Сосема очекувано, Сет Ролинс го напаѓа Коди Роудс токму во моментот кога тој беше на пат кон победата, и за негова заслуга, тој доби еден тон топлина за тоа.

Дури и најавувачот на штикли, Кори Грејвс, беше згрозен од постапките на Сет Ролинс по неговиот пораз на Коди Роудс.

Наоми и Саша Бенкс деф. Дудроп и Ники ЕШ

Како дел од нејзиниот план да „стане посериозно“, Ники АШ продолжува да парадира во костим за суперхерој.

Бајрон Сакстон имаше одлична анализа за вредноста на односите во борењето споредувајќи го пријателството на Даудроп и Ники ЕШ надвор од рингот со она на Саша Бенкс и Наоми, кои го возеле тоа пријателство до титулата на таг-тимот. За жал, гледачот до вечерва никогаш не знаел за пријателството на Ники и Дудроп.

Очигледно, Ники ЕШ и Дадроп се собраа само за да ја задеваат кавгата на сингловите додека Дадроп започна тирада против Ники ЕШ по нејзината загуба.

Чампа деф. Мустафа Али со Миз како специјален гостин судија

Ова беше еден од ретките мечеви каде судијата се надвисна над двајцата натпреварувачи.

Кори Грејвс забележа како Миз бил првиот човек кој судел натпревар во црвено-дно на Луј Витон.

Миз направи добра работа да обезбеди топлина за неговото извалкано судење.

Бјанка Белер деф. Асука со дисквалификација

Беки Линч се појави во коментар за овој натпревар кој секогаш е предлог-хит или промашување.

До почетокот на овој натпревар останаа уште пет минути од шоуто.

Белер и Асука работеа многу добро заедно, борејќи се со 100 милји на час, во ограниченото борење што можевме да го видиме на овој главен настан пред Беки Линч да се меша.