Чави се осврна на бесот на замената на Рафиња и повредата на Педри по трилерот Барселона-Манчестер Јунајтед

Менаџерот на ФК Барселона, Чави Ернандез се осврна на бесот на Рафиња поради тоа што бил заменет и повредата на Педри во Трилер за плејофот во Лига Европа против Манчестер Јунајтед.

Бразилецот израмни на 2-2 во првиот натпревар на Камп Ноу, а воедно и асистираше за отворањето на Маркос Алонсо.

Разбирливо тогаш, тој не можеше да го сокрие својот бес поради тоа што беше закачен за Феран Торес на околу 10 минути од крајот, за што Чави беше прашан за пост-натпреварот по застојот.

„Го разбирам гневот на Рафиња. Го направив тоа за доброто на тимот, никогаш не правам промени за да таргетирам некого“, изјави Чави.

„Тој ми се извини, но не мора. Секогаш барам амбиција од моите играчи и тој беше [амбициозен]. Ми пречеше и кога ме заменија“, објасни легендарниот играч од средниот ред, во знак на поздрав до неговите играчки денови.

„Тој ми се извини и му реков дека се е во ред. Можеби го гледате како нешто негативно, но јас го гледам спротивното“.

Загрижувачки за Чави, еден од неговите најдобри плејмејкери во центарот на паркот, Педри, се оттргна пред полувремето со удар и може да биде сомнителен за реваншот на Олд Трафорд.

„Забележа непријатност во квадрицепсите. Ќе видиме како е утре и што ќе кажат тестовите“, изјави Чави.

Менаџерот ја пофали опозицијата и го нарече Јунајтед „напорен и физички одличен тим“.

„И двете екипи имаа шанси. Посебно ние можевме да го постигнеме победничкиот гол. Веќе кажав дека нерешениот резултат ќе се решава на „Олд Трафорд“ и така ќе биде“, изјави Чави.

„Добро нѐ притиснаа. Тоа е тим кој добива многу физички дуели. Ни беше тешко да ја извадиме топката, но продолживме добро да притискаме по поразот. Јунајтед има одлични фудбалери. Инсистирам: одигравме одличен тим“, истакна Чави.

Иако Чави сметаше дека Барса требаше да има пенал, 2-2 беше веројатно фер резултат овде во натпревар каде Јунајтед доминираше во крајот на првото полувреме, а Барса во завршните фази на второто.

Сепак, уште еднаш, Чави покажа одлични менаџерски способности на начинот на кој се справува со однесувањето на Рафиња, и без сомнение го охрабри крилниот напаѓач да игра уште подобро отколку што се гледа на приказот што му донесе најголеми овации од каталонската публика до сега. четврток навечер.