Чави Ернандез повторно покажа експертско управување во играта во ФК Барселона со оваа промена

Чави Ернандез уште еднаш покажа одлично управување во играта со промените што ги направи за време на возбудливата победа на ФК Барселона со 3-2 на гостувањето кај Леванте во Ла Лига во неделата вечерта.

И покрај тоа што реализираа три пенали, последниот удар со глава на Луук де Јонг длабоко во судиското надополнување значеше дека Блауграните успеаја да го постигнат својот прв триумф на Естади Сиутат де Валенсија од 2018 година за време на владеењето на Ернесто Валверде.

Барса има четворица тренери оттогаш, но повторно беше остро смена од Чави Ернандез, негова втора во последните четири дена, што ја сврте рамнотежата на натпреварот кога чиповите беа намалени.

Во четвртокот, против Ајнтрахт Франкфурт во жестокиот Дојче Банк Парк, Каталонците исто така губеа со 1-0 во четвртфиналето од Лигата на Европа во првата лига.

Во второто полувреме, Чави потоа ги внесе Усман Дембеле и Френки де Јонг кои ја променија среќата на Блауграна и го започнаа потегот со кој Феран Торес израмни. Поради ова, Барса сега оди во реваншот на Камп Ноу оваа недела со изедначена рамнотежа, и со сосема поинаква рамка на умот отколку што сè уште заостануваше.

Ова камео беше доволно за парот да започне синоќа. Но, повторно со заостанување од 1-0 на Барса, а Леванте ќе го изведе вториот промашен пенал, Чави измери како може да ја зголеми серијата на Барса од 14 натпревари без пораз на 15 и ги претстави Педри и Гави.

За кратко време, парот се комбинираше за да го најде Дембеле, кој потоа ја забележа својата 11-та асистенција во сезоната. натпревар Карим Бензема и Лионел Меси кога Пјер-Емерик Обамејанг го упати својот центаршут дома.

Само четири минути подоцна, Гави потоа тргна на сензационална слаломска трка на десното крило на Дембеле и го избра Педри за да го постигне својот трет гол во пет натпревари, додека Барса го комплетираше својот камбек.

За жал, третата казна за Леванте значеше дека домаќините го решија резултатот, но ударот со глава на Луук де Јонг при смртта значеше дека Барса си замина дома со три бода.

„Вложивме огромен напор, сепак не одигравме добро во првото полувреме“, истакна Чави потоа. „Мораме да бидеме самокритични. Бевме подобри во второто полувреме и ги имаме Луук и [Марк Андре] тер Штеген кои ја прават разликата.

„[Ова се] три златни бода за да останеме во борбата, сè уште сме втори и не можеме да се лизнеме. Без да одиграме добро, победивме“, заклучи тренерот.

Но, благодарение на неговото остроумно раководство во играта, Барса сè уште има шанса за удар во Ла Лига и останува фаворит на континентот.