Добрите, лошите и грдите од победата на Грин Беј Пакерс над Далас Каубојс

Мајк Мекарти со одвратност ги фрли слушалките.

Арон Роџерс скокна високо колку 38-годишна конзерва, ја напумпа тупаницата и се свитка.

Враќањето на Мекарти во Грин Беј беше расипано. Серијата порази на Пакерс заврши.

Кикерот Мејсон Крозби изведе гол од поле од 28 јарди со 3:09 до крајот на продолжението во неделата, издигнувајќи ги Пакерси до неверојатна победа од 31-28.

Грин Беј подобри на 4-6, ја прекина својата прва серија од пет порази од 2008 година и ја спаси својата сезона засега. Далас, кој остави предност од 14 поени во второто полувреме, падна на 6-3.

Еве го доброто, лошото и грдото од победата на Грин Беј над Далас.

ДОБРИОТ

КРИСТИЈАН ВОТСОН: Изборот на дебитантот во вториот круг на Пакерс беше големо разочарување во поголемиот дел од неговата прва сезона, мачејќи се со повреди и падови.

Вотсон пропушти голем дел од тренинг кампот откако беше подложен на операција на коленото. Тој пропушти три натпревари поради повреда на тетивата - и беше исфрлен од последните два натпревари со потрес на мозокот и повреда на градниот кош. А во неделниот натпревар влезе со само 10 уловени.

Но, Вотсон ја имаше својата аут-партија во неделата, постигнувајќи ги првите три тачдаунови во неговата кариера и давајќи им живот на „Пејкерс“ за прв пат во 2022 година.

Вотсон го победи единечното покривање и извлече со додавање од 58 јарди од Арон Роџерс со 4:54 до крајот на втората четвртина која израмни на 7-7. На почетокот на четвртата четвртина, Вотсон се ослободи и го извлече во трка од 39 јарди од Роџерс што ги повлече Пакерси за 28-21.

И Вотсон истрча маршрута на вкрстување на 2 ½ минути преостанати и зароби 9-јарди ТД од Роџерс што израмни на натпреварот, 28-28.

Вотсон имаше неколку рани капки кои се покажаа скапи. Но, тој повеќе од се искупи со три тачдаунови кои го задржаа Грин Беј во играта.

Откако беше невидлив со месеци, Вотсон покажа зошто Грин Беј се пласираше во вториот круг и ги искористи 34-теth севкупниот избор во априлскиот драфт на широкаут од државата Северна Дакота.

РУДИ ФОРД: Форд влезе во денот откако одигра само 12.48% од дефанзивните удари оваа сезона. Но, со бекот на аголот Ерик Стоукс на повредената резерва, Форд се пресели во стартната постава и блескаше.

Пакерс го преместија слот-човекот Расул Даглас во аголот, безбедноста на Дарнел Севиџ во слотот и Форд на безбедното место. Форд продолжи да го има најголемиот натпревар во кариерата со двојки прекини кои доведоа до 14 поени.

Со водство на Далас, 7-0, на средината на втората четвртина и соочен со трет и гол од 11-те на Грин Беј, Форд го пресретна бекот на Далас, Дак Прескот и го врати на 34 јарди.

Каубојците во тоа време беа во опсег за голови и беа на чекор до водство од два поени. Но, огромната игра на Форд го промени тоа - и моментумот на играта.

Само три натпревари подоцна, Арон Роџерс го погоди Кристијан Вотсон за тачдаун од 58 јарди што израмни на 7-7.

Потоа, на 2:30 до крајот на полувремето, Форд го пресретна Прескот по втор пат и го врати на 34 јарди на Каубојс 24. Три натпревари подоцна, Арон Џонс имаше тачдаун од 12 јарди за да му донесе водство на Грин Беј од 14-7.

ИЗДАВАЊЕ НА НИВНАТА ПОЧИТ: Пакерси му оддадоа почит на Мајк Мекарти пред натпреварот, ставајќи слика од нивниот поранешен главен тренер на ЏамбоТрон до насловот „Добре дојдовте назад“.

Мекарти ги предводеше Пакерси до шампионатот во Супер Боул во сезоната 2010 година. И Мекарти, кој беше тренер во Грин Беј од 2006-18 година, беше вториот најдолг стаж тренер во историјата на тимот зад само Ерл „Курли“ Ламбо (1921-'49).

Но, Мекарти не беше единствениот поранешен тренер или играч на Пакер кој сега работи во Далас, кој беше препознаен пред натпреварот.

Останатите ги вклучуваа тренерот на офанзивната линија Џо Филбин, тренерскиот помошник Скот Толзиен, тренерот на одбранбените бекови Ал Харис, помошникот тренер на специјалните тимови Рејна Стјуарт, помошникот главниот тренер Роб Дејвис, тренерот на бековите Скот МекКерли, координаторот на играта на одбранбените додавања Џо Вит Џуниор, помошникот на офанзивната линија тренерот Џеф Блашко и тренерот за контрола на квалитетот Рајан Федер.

ОВА И ТОА: Грин Беј трчаше 207 јарди на 39 носачи - импресивни 5.3 јарди по обид. Пакерс го поставија тонот рано со 13 брзања за 65 јарди во првиот квартал (5.0) и удрија во текот на денот. ... Исаја Мекдафи, кој го пополнуваше повредениот Де'Вондре Кембел, имаше 13 удари во тимот. … Арон Роџерс го имаше својот најдобар натпревар во сезоната, завршувајќи 14 од 20 додавања за 224 јарди, три тачдауни и без прекини. Роџерс исто така заврши со рејтинг од 146.7 додавања. …

ПАДОТ

ПОКРИЕТЕ ГО ТОЈ ЧОВЕК: Грин Беј немаше одговори за Далас широко распространето CeeDee Lamb.

Јагнето заврши со 11 приеми за 150 јарди и пар тачдаун. Тоа го одбележа првпат оваа сезона Ламб да ја погоди границата од 100 јарди во натпревар.

Лемб имаше три јарди TD прием во втората четвртина што му донесе водство на Далас од 7-0. Потоа, доцна во третата четвртина, Ламб го победи бекот на аголот Џејре Александар за 35-јарди ТД што ги доведе Каубојс во предност, 28-14.

Јагнешкото е едно од поопасните локали во лигата. Но, Каубојците не се особено надарени после тоа, и Пакерс требаше да го направат забавувањето на Ламб нивен главен приоритет.

НЕГОВАРАЊЕ НА ПРОМЕТ: Грин Беј имаше само 13 промени во целата сезона во 2021 година. Тие веќе имаат 15 во 2022 година.

На средината од втората четвртина Роџерс беше отпуштен од Демаркус Лоренс, а Џејрон Кирс се опорави. Тоа беше трет пат Роџерс да се зафркава оваа сезона и Пакерси ги загубија сите три.

Потоа, во третата четвртина, повратникот Амари Роџерс се поколеба и загуби играчка игра (повеќе за тоа подолу).

Пакерите од 2022 година имаат малку простор за грешка, а прометот се покажа исклучително скап.

ОВА И ТОА: Безбедност Џонатан Абрам, играчот што Грин Беј го потпиша оваа недела, беше повикан да го одржи почетокот на втората четвртина. Таа казна ги принуди Пакерси да започнат возење по сопствената линија од 10 јарди. … Далас што се враќа назад Тони Полард имаше 115 јарди, додека борбите на Грин Беј против бегството продолжија.

ГОЛЕМО

АМАРИ РОЏЕРС: Второгодишниот широк приемник на Грин Беј беше еден од најразочарувачките избори на Пакерс во третата рунда драфт во последно време. Роџерс има само осум улов во кариерата и ја загуби работата како враќач на кикс на Грин Беј претходно оваа година. Но, „Пакери“ продолжија да го избркаат Роџерс при враќањето на топката, иако тој влезе во натпреварот со просек од само 7.0 јарди по враќање и силно се бореше со безбедноста на топката. Лојалноста на Грин Беј кон Роџерс се покажа скапа - повторно - во неделата.

На средината од третата четвртина, Роџерс по петти пат оваа сезона избрка удар, а Шон МекКеон од Далас се опорави на 45. Четири натпревари подоцна, Тони Полард шутираше на средината за тачдаун од 13 јарди што му даде на Далас 21 -14 водство.

Кеисан Никсон го замени Роџерс на ударните врати до крајот на натпреварот. Меѓутоа, дотогаш штетата беше направена.